Ресетирање На Лозинка

на барање
кликнете за да ги видите сите слики

Атина за 8-ми Март

,
Атина, Грција
Резултатите од пребарувањето
автобуски аранжман
пролетни патувања
|0 Спални соби|
Проверка На Достапност

опис

цена од 159 eur сега од 139 eur

Поаѓање: 07.03.2024
Враќање: 10.03.2024
Превоз: Автобус
Сместување: Хотел

Атина е еден од најстарите градови на светот, а историјата на овој град започува уште 3000 години п.н.е. Наречена е уште колевка на цивилизацијата затоа што кај неа за прв пат се појавува демократијата, западната филозофија и литература, како и Олимписките игри и математичките теории.

Покрај богатата историја Атина располага и со кристално сините води на Средоземното Море и долгите плажи.

Атина може да биде град во кој ќе научите и видите многу историски, но и убави места, со еден збор претставува приказна која трае !

Уште една 8-мо мартовска авантура, исполнета со приказни за раскажување!

Прв ден

Состанок на групата во 20:30 часот пред Хотел Русија. Поаѓање во 21:00 часот. Патување преку граничниот премин Богородица-Евзони и ноќно возење низ Грција со попатни паузи за одмор.

Втор ден

Пристигнување во Атина во утринските часови. Заминување на панорамско разгледување на градот со локален водич (Плоштадот Омонија, Плоштадот Сантагма, каде се наоѓа парламентот и стражата на Евзони, Олимпискиот стадион, Зевсовиот храм, Хадријановата врата, Бајроновиот споменик, Националната библиотека).
Слободно време низ центарот на прекрасната Атина или посета на Акропол.

Заминување кон Глифада.
Сместување во хотел. Слободно попладне.

Вечерта слободно време за одмор или прошетка по преубавата Глифада.

Трет ден

Атина-Корнит-Пелопонез

Појадок.
Целодневна екскурзија на Арголида Коринтскиот канал (кој ги поврзува егејското и јонското море), Епидаурус (најакустичниот антички амфитеатар), градчето Нафплион (некогашната престолнина на Грција) и Микена (древниот град на митскиот крал Агамемнон).

Планиран одмор со можност за ручек во локалната таверна.

Враќање во Глифада. Слободно време за одмор, вечерта препорачуваме ноќна прошетка во Атина или шопинг во Глифада.

Ноќевање.

Четврти ден

Појадок.

Факултативна екскурзија Аполоновиот брег, летувалиштата Глифада, Вула, Вулиагмени и рт’от Сунион, кој е и најужниот дел од европското копно. Поглед кон остатоците на некогашниот антички храм, подигнат на самиот рт’ во слава на богот Посејдон.

Слободно време и заминување кон Македонија.
Возење со гранични формалности и попатни паузи, присигнување во доцните ноќни часови.

Што е вклучено во цената

-Превоз со високо туристички автобус
-2 ноќевања со појадок во хотел со 3* во Глифада
-Организиран разглед на градот со локален водич
-Организација и водство на патувањето

Што не е вклучено во цената

-Екскурзија на Арголида-Пелопонез – 45е
-Факултативен излет Сунион и Аполоновиот брег – 15е
-Туристичка такса 1,5е по соба од ден, наплата на рецепција во хотел
-Влезници за посета на локалитетите со водич:
Акропол 20е,
Микена 12е,
Епидариус 12е,
Посејдонов храм 10е
-Патничко осигурување

Прикажи повеќе
адреса
Град:
Област:
Земја: Greece
детали
Имотната Состојба: на барање
Имот ID: 39026
правила и услови
Пушење Е Дозволено
Дозволени Домашни Миленици
Партијата Е Дозволено
На Децата Им Е Дозволено

Достапност

март 2024
П В С Ч П С Н
 1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
април 2024
П В С Ч П С Н
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
минатото
денес
пипнат
×

Проверка На Достапност

Гости
Возрасни лица
На возраст од 13 години или над
0
Деца
На возраст од 2 до 12
0
Доенчиња
Под 2 години
0
Затворете
Додади во Омилени
Сподели

Sanset Travel

language
x