Reset Password

слободно
click to see all images

Истанбул од 1001 ноќ – 2НП

,
истанбул, Турција
Хотел Grand Halic 4*, на Таксим 28 eur. 2НП per guest
Your search results
автобуски аранжман
Декемвриски Патувања
|0 Bedrooms|
Check Availability

опис

Главниот град на 3 империи ќе ве освои бидејќи е многу повеке од само име од историјата. Ова е еднинствениот град кој поврзува 2 континенти, град на спротивности и на извонредни традиционални вредности. Многумина го нарекуваат „Главниот град на светот“, други пак „Мостот помеѓу Европа и Азија“. Сепак, Истанбул е најголемиот град во Турција и еден од најголемите градови во светот, со население од над 13 милиони жители . Светски центар од непроценлива вредност во минатото но и во сегашноста… мозаик од бројни историски и културни убавини, главен град на многу цивилизации, денес дом на жители од целиот свет. Истанбул е единствен град, град кој премостува два континенти, град кој ќе разбуди сосема поинакви чувства во Вас. Не го пропуштајте залезот на сонцето во Истанбул… кога градот се пали како слика, силуетите на џамиите се издигаат над градот, а сонцето и месечината се поздравуваат додека денот се претвора во ноќ… Во тој момент ќе се чувствувате како султан во лулката на цивилизациите. Има многу да се доживее и почуствува во Истанбул. Дали сте подготвени да го истражите овој магичен град?

 Хотел Grand Halic 4*, на Таксим

 

1 ден 07.12.2023  СКОПЈЕИСТАНБУЛ

Состанок на групата на спортски центар Борис Трајковски  во 16:00 ч.Тргнување во 16:30. Се патува преку граничниот премин Богородица  и низ Грција. За време на патувањето, водичот на групата ќе ја презентира програмата на патниците.Ноќно возење со попатни паузи.

 

2 ден 08.12.2023 ИСТАНБУЛ

Пристигнување во Истанбул во утринските часови.

 

Започнува магијата… Истанбул од 1001 ноќ…

 

ПАНОРАМСКИ РАЗГЛЕД НА ЕВРОПСКИ ИСТАНБУЛ:

Панорамско разгледување на градот со автобус:  Аксарај, Лалели џамија, Универзитетот Бејазит, Римскиот Аквадукт, Бејоглу, Пера Палас хотелот (каде Агата Кристи го напишала светски познатиот роман Ориент Експрес), стадионот на  ФК Бешикташ, Галата мостот, Сулејманије џамијата, Новата џамија, Египетскиот пазар…

 

ТАКСИМ – плоштад на Европската страна со својата прочуена пешачка улица Истиклал, полна со многубројни бутици, шопинг центар, ресторани…

 

Сместување во хотел и кратка пауза за одмор.

 

БАЛАТ /ВСЕЛЕНСКАТА ПАТРИЈАРШИЈА/ кулата САФИР / ТАКСИМ:

 

Волшебно попладне: Одиме во живописниот кварт Балат, стара христијанска област која настанува по освојувањето на Истанбул од Султан Мехмед II Фатих. Прекрасни дрвени куќи во разни живописни бои, мали кафулиња. Улички каде се снимени повеќеТВ серии и филмови. Тука е сместена и Вселенската Патријаршија и старата Грчка гимназија. Ќе уживате во прошетката низ Балат.

САФИР – облакодер: Ве водиме до највисоката зграда во Европа, 236 м. Експресниот лифт ве искачува до  прекрасна тераса-видоковец, со спектакуларен поглед: Истанбул на дланка. Единствена можност да се вклучите во SkyRide -4D неверојатно доживување на симулација на лет со хелихоптер над Истанбул и културно историските споменици, неверојатно доживување.

Враќање во хотел. Ноќевање.

 

3 ден 09.12.2023  ИСТАНБУЛ

Појадок.  Денот е предвиден за нови возбудливи посети и приказни од 1001 ноќ.

 

 Предпладне:  ДОЛМА БАXЧЕ ПАЛАТА:  Посета на најбогатата, најубавата и последната султанска палата, на брегот  на Босфор. Резиденција на Султаните од 1853 г. до 1922 г. Тука престојувал и починал  основачот на денешна модерна Турција, Мустафа Кемал Ататурк. Се посетува  Резиденционалниот дел од Палатата.

 

КРСТАРЕЊЕ ПО БОСФОР: Заминуваме на прекрасно и возбудливо крстарење по БОСФОР со приватен брод и водич: тврдината Румели Хисар, “Beyler beyi”  палатата… Ќе уживате во прекрасниот  поглед на раскошните палати на светски познатите политичари и бизнисмени ( Тансу Чилер…),  Kiskulesi (Моминската кула) , Султанската палата Чираган … палатите од Турските ТВ серии…

 

КАПАЛИ ЧАРШИЈА: Слободно време (околу 1 час) за индивидуална прошетка низ Капали чаршија.

 

Попладне: АЗИСКИ ИСТАНБУЛ: Посета на Азиската страна на Истанбул.

Ускудар: едно од најважните турски населби уште од времето на Османлиите. Тука се наоѓа убавата џамија на Михримах Султан (ќерката на Сулејман Величенсвени и Хурем). Во непосредна близина на брегот на Ускудар  се наоѓа  Моминската кула.

Бејлербеј: прекрасно место покрај самиот Босфор. Место со многу рибни ресторани. Место каде се снимени бројни турски серии. Дом на Бејлербеји палатата.

 

WATERGARDEN SQUARE MALL : Продолжуваме кон  најновиот монденски трговски центар во срцето на Аташехир, дел од Истанбул , на Азиската страна, отворен во 2017 г.

Еден нов стил на градба концентриран околу прекрасниот  базен со фонтани. Ексклузивна кореографија на играта на водата, светлоста, ласерот, музиката – огнено шоу. .. многу ресторани,  кафетерии, забавни паркови, кина… Во склопот на трговскиот центар се наоѓа огромен Аквариум со над 10.000 морски суштетства и тигар-ајкули.

Враќање во хотел преку Босфорскиот мост,  симболот на Истанбул – Ноќна панорама на Истанбул.

Ноќевање.

                                                                                           

4 ден 10.12.2023  ИСТАНБУЛ 

Појадок.  По појадокот го сместуваме багажот во автобус. Магијата од 1001 ноќ продолжува.

 

ПЈЕР ЛОТИ и заливот ЗЛАТЕН РОГ: Се возиме покрај брегот на Златниот Рог кој скоро завршува  кај едно панорамско возвишување наречено Пјер Лоти, според еден Француски поет. Со жичара се искачуваме до видиковецот. Можност да го испиете утринското Турско кафе направено на топол песок и пробате Ѓозлеме, уживајќи во прекрасната панорама на Истанбул под нас.

ФОРУМ:  Напуштајќи го Истанбул, го посетуваме големиот шопинг центар Форум. Во самиот центар се наоѓа и големиот Аквариум а во непосредна близина продавницата на Декатлон и Икеа. Слободно време за посета на аквариумот и шопинг. Во попладневните часови заминуваме за Скопје. Ноќно возење преку Грција.

 

Пристигнување во Скопје следниот ден (11.12.2023) во утринските часови.

 

ПРОМОТИВНА ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ за уплата до 17.11.2023: 119 €  / 7.380 ден.

РЕДОВНА ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ:  139 € / 8.620 ден.

 

ВО ЦЕНАТА Е ВКЛУЧЕНО:   

 •          Превоз со високотуристички автобус
 •          на релација Скопје – Истанбул – Скопје
 •          Сместување во хотел Grand Halic 4* – на Таксим  / 2 ноќевања со појадок
 •          Посета на Форум, Декатлон, Икеа
 •          Професионален туристички пратител на групата
 •          Професионален  локален туристички водич

 

ВО ЦЕНАТА НЕ Е ВКЛУЧЕНО:

 •          Факултативни излети:
 •          Задолжителен Панорамски разглед на европски Истанбул – 10
 •          Крстарење по Босфор – 20
 •          Азиски Истанбул – 25
 • ЕВРОПСКИ ПАКЕТ: Балат + Сафир: 35 (со вклучени влезници )
 • АЗИСКИ ПАКЕТ: Азиски Истанбул + Крстарење: 40 
 • ИСТАНБУЛ FULL : Европски пакет + Азиски пакет + Пјер Лоти + панорамски разглед + Долма Бахче: 130€
 •          Долма Бахче сарајот со локален водич   (Резиденционален дел вклучена влезница) – 45
 •          Туристичка такса 2 евра за целиот престој, по лице (се плаќа во агенција)
 •          Патничко осигурување 200 мкд.
 •          Доплата за еднокреветна соба : 3900 мкд
 •          Доплата заседиште по избор 20€

 

НАПОМЕНА:

 

 • За реализација на програмата потребни се минимум 40 лица
 • Плаќање во денарска противвредност 1 евро = 62 денари
 • Агенцијата го задржува правото да го откаже патувањето 5 дена пред денот на поаѓање, во случај на недоволен бој на патници.
 • Пасошот мора да биде со важност мин. 6 месеци од денот на враќањето.
 • Сместувањето во автобусот е според датумот на уплатата. За избор на седиште по желба (освен првиот ред), се доплаќа 10 евра (по седиште).
 • Агенцијата го задржува правото за промена на излетите по денови и сатници
 • За патувањето важат општите услови на Сансет Травел
View more
цена
Price per guest: 28 eur.
City Tax Fee: 2 eur. Per Guest
Minimum no of nights: 4
Extra options:
Задолжителен Панорамски разглед на европски Истанбул: 10 eur. Per Guest
Крстарење по Босфор: 20 eur. Per Guest
Азиски Истанбул: 25 eur. Per Guest
ЕВРОПСКИ ПАКЕТ: Балат + Сафир:: 35 eur. Per Guest
АЗИСКИ ПАКЕТ: Азиски Истанбул + Крстарење:: 40 eur. Per Guest
ИСТАНБУЛ FULL : Европски пакет + Азиски пакет + Пјер Лоти + панорамски разглед + Долма Бахче: 130 eur. Per Guest
Долма Бахче сарајот со локален водич (Резиденционален дел вклучена влезница): 45 eur. Per Guest
Патничко осигурување: 4 eur. Per Guest
Доплата за еднокреветна соба: 63 eur. Per Guest
Доплата заседиште по избор: 20 eur. Per Guest
адреса
Address: Exact location information is provided after a booking is confirmed.
County: Турција
State: Истамбул
Country: Turkey
детали
Property Status: слободно
Property ID: 38321
карактеристики
акомодација - удобности
TV - телевизија
Wi-Fi безжичен интернет
греење
климатизација
правила и услови
Smoking Allowed
Pets Allowed
Party Allowed
Children Allowed

Availability

December 2023
M T W T F S S
 1
28 eur.
2
28 eur.
3
28 eur.
4
28 eur.
5
28 eur.
6
28 eur.
7
28 eur.
8
28 eur.
9
28 eur.
10
28 eur.
11
28 eur.
12
28 eur.
13
28 eur.
14
28 eur.
15
28 eur.
16
28 eur.
17
28 eur.
18
28 eur.
19
28 eur.
20
28 eur.
21
28 eur.
22
28 eur.
23
28 eur.
24
28 eur.
25
28 eur.
26
28 eur.
27
28 eur.
28
28 eur.
29
28 eur.
30
28 eur.
31
28 eur.
January 2024
M T W T F S S
1
28 eur.
2
28 eur.
3
28 eur.
4
28 eur.
5
28 eur.
6
28 eur.
7
28 eur.
8
28 eur.
9
28 eur.
10
28 eur.
11
28 eur.
12
28 eur.
13
28 eur.
14
28 eur.
15
28 eur.
16
28 eur.
17
28 eur.
18
28 eur.
19
28 eur.
20
28 eur.
21
28 eur.
22
28 eur.
23
28 eur.
24
28 eur.
25
28 eur.
26
28 eur.
27
28 eur.
28
28 eur.
29
28 eur.
30
28 eur.
31
28 eur.
 
past
today
booked
×

Book Now

Guests
Adults
Ages 13 or above
0
Children
Ages 2 to 12
0
Infants
Under 2 years
0
Close
Задолжителен Панорамски разглед на европски Истанбул
10 eur.
Per Guest
Крстарење по Босфор
20 eur.
Per Guest
Азиски Истанбул
25 eur.
Per Guest
ЕВРОПСКИ ПАКЕТ: Балат + Сафир:
35 eur.
Per Guest
АЗИСКИ ПАКЕТ: Азиски Истанбул + Крстарење:
40 eur.
Per Guest
ИСТАНБУЛ FULL : Европски пакет + Азиски пакет + Пјер Лоти + панорамски разглед + Долма Бахче
130 eur.
Per Guest
Долма Бахче сарајот со локален водич (Резиденционален дел вклучена влезница)
45 eur.
Per Guest
Патничко осигурување
4 eur.
Per Guest
Доплата за еднокреветна соба
63 eur.
Per Guest
Доплата заседиште по избор
20 eur.
Per Guest

Add to Favorites
Contact Owner
Share

Sanset Travel

Contact Owner
language
x
Хотел Grand Halic 4*, на Таксим 28 eur. 2НП per guest