Ресетирање На Лозинка

на барање
кликнете за да ги видите сите слики

Малта во Март (30.03-02.04.2024)

,
Малта, Малта
Резултатите од пребарувањето
авионски аранжман
пролетни патувања
|0 Спални соби|
Проверка На Достапност

опис

цена од 399 еур сега од 319 еур

Поаѓање: 30.03.2024
Враќање: 02.04.2024
Превоз: Авион
Сместување: Хотел

Малта и нејзините сестрински острови Гозо и Комино – лоцирани во центарот на Медитеранот, со многу поволна клима и голем број сончеви часови и кристално сини води, претставуваат вистински рај за оние кои сакаат да доживеат ново искуство. Историското наследство на Малта сведочи за 7000 години долгата цивилизација и различни народи кои ја освојувале оставајќи свои траги, а својата слава ја доживела за времето на познатите витези од редот на Свети Јован. Наследството на различните доминации кои владееле над островите во текот на вековите може да се видат, почувствуваат и восхитуваат. Оваа необична мешавина на култури, мноштво на историски споменици и туристички атракции, придонесува Малта да зрачи со посебен шарм.

 

ПРОМОТИВНА ЦЕНА ПО ЛИЦЕ: 339€
за уплати до 30.11.2023
РЕДОВНА ЦЕНА 399€

Прв ден

Состанок на групата на скопскиот аеродромот во 17:10 часот. Полетување за Малта во 19:10 часот со директен лет на авиокомпанијата Wizz Air. Пристигнување на аеродромот во Малта во 21:00 часот. Трансфер до хотел. Сместување во хотел. Ноќевање.

Втор ден

Појадок. Предлог – факултативна посета на  Валета  и  Мдина . Се упатуваме на полудневен факултативен излет на централна Малта и посета на стариот главен град на островот, Мдина, уште познат и како тивкиот град. Додека се шетате низ тесните сликовити улички, ќе дознаете интересни историски податоци за островот Малта, ќе се искачите на градските ѕидини од каде што ќе имате прекрасен панорамски поглед на целиот остров. Продолжуваме кон Моста, град познат по кружната црква „Rotunda of St Marija Assunta“,изградена во 19 – ти век по примерот на Римскиот Пантеон.

Црквата е позната и по фактот дека за време на II Светска Војна, била погодена со граната тешка 200 kg која пропаднала низ кровот, но не експлодирала. Реплика од гранатата сеуште се чува во црквата. Продолжуваме кон занаетчиското село  Ta’ Qali  (поранешен воен аеродром), каде што се наоѓаат најразлични занаeтски услуги, како изработка на стакло, филиграни, дрвенарија, чипка и различни сувенири од островот. Во договорено време, тргнуваме кон Валета на организиран разглед со локален водич. Разгледот ќе Ви овозможи да ги откриете убавините на градот изграден од Витезите на Св. Џон. Прошетката води кон Градините Горна Барака и неверојатен панорамски поглед на Големото пристаниште, како и посета на Ко – катедралата на Свети Јован  дом на ремек – делото на Караваџо Обезглавувањето на Свети Јован&quot. Слободно време за индивидуални активности низ преубавата Валета. Индивидуално враќање назад во хотел. Ноќевање.

Трет ден

Појадок. Можност за целодневен факултативен излет на островот  Гозо , вториот најголем остров во Малтешкиот архипелаг. Поаѓање во утринските часови со климатизиран автобус кон главниот град, а воедно и најнаселено место на островот, градот Victoria во минатото познат како Rabat. Главна атракција е цитаделата која се наоѓа на височина од каде се гледа панорама на целиот град од 360˚. Првите остатоци на градот датираат уште од неолитот, но првата тврдина започнала со градба од страна на Феничаните, подоцна продолжена од Римјаните.

Денешниот изглед тврдината го добива околу 17 – ти век, кога била довршена од витезите на Малтешкиот ред. Оваа тврдина во минатото неколкупати била уништувана, што е главна причина мал дел од истата да е во оргиналната градба. На местото каде што некогаш се наоѓале 3 цркви, подигната е импресивна катедрала покрај која се наоѓа археолошкиот музеј. Продолжуваме кон предисторискиот комплекс  Ggantija Temples , постара градба и од египетските пирамиди или Стоунхенџ, како и познатата област со огромни карпи  Dwejra  и познатото селце  Xlendi . Слободно време за индивидуални активности и ручек во организација на агенцијата.Враќање во хотел. Слободно време. Ноќевање.

Четврти ден

Појадок. За последниот ден можност за факултативна посета на Marsaxlokk (се изговара „марса-шлок“) значи „јужно пристаниште“ и се наоѓа на југоисточниот дел на островот. Ова е најголемото рибарско село на Малта, неговиот шарм се крие, не само во одличните риби што се нудат, туку и во романтичната сценографија каде голем број живописно обоени чамци танцуваат на благи бранови. Тоа е сцена која ги одмора и душата и очите. Препорачуваме патување кое вклучува
тура со брод до познатите пештери Blue Grotto кои што се уште една од локациите на Малта кои вредат да бидат посетени.На враќање можност за посета  Popeye Village  (Селото на Попај). Селото всушност претставува филмски сет, останат од 1980 година од музичката продукција. Денес е интересна атракција каде што на момент ќе можете да се почувствувате како дел од филмски сет, заедно со ликовите од популарниот филм Попај Морнарот. Може да се забавувате на Градското игралиште на Дедо Мраз, да вкусите Малтешко вино, да се возите со чамец, да си купите сувенир кој ќе Ви биде прекрасен спомен од ова место и секако да го посетите Музејот за стрипови на Попај кој брои над 100 оригинални стрипови од 1936 година. Во договорено време враќање назад и трансфер до аеродром. Полетување за Скопје во 21:30 часот. Слетување во Скопје во 23:10 часот.

Што е вклучено во цената

 • Авионски билет на релација: Скопје – Малта – Скопје;
 • Аеродромски такси
 • Трансфер на релација: аеродром – хотел – аеродром на Малта;
 • Сместување во хотел 3*на Малта – 3 ноќевања со појадок;
 • Мала кабинска торба со димензии 40 x 30 x 20 cm;
 • Туристички придружник од страна на агенцијата за време на целото патување;
 • Професионална организација на аранжманот;

Што не е вклучено во цената

 • Доплата за куфер од 20 kg;
 • Туристичка такса 2 € на ден (се плаќа во агенција);
 • Во цената на факултативните излети не е вклучен ручек и влезници во објекти или локации;
 • Индивидуални трошоци;
 • Патничко – здравствено осигурување;

 

Прикажи повеќе
адреса
Град:
Област:
Земја: Malta
детали
Имотната Состојба: на барање
Имот ID: 39096
правила и услови
Пушење Е Дозволено
Дозволени Домашни Миленици
Партијата Е Дозволено
На Децата Им Е Дозволено

Достапност

март 2024
П В С Ч П С Н
 1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
април 2024
П В С Ч П С Н
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
минатото
денес
пипнат
×

Проверка На Достапност

Гости
Возрасни лица
На возраст од 13 години или над
0
Деца
На возраст од 2 до 12
0
Доенчиња
Под 2 години
0
Затворете
Додади во Омилени
Сподели

Sanset Travel

language
x