Reset Password

на барање
click to see all images

11-ти Октомври во Прага – Втор Термин

,
Прага, Чешка
Your search results
автобуски аранжман
B & B - ноќевање со појадок, Есенски Патувања, Чешка
|0 Bedrooms|
Check Availability

опис

Прага – европска метропола на културата, главен град на Чешка, златен град, град на стотици кули, град на мостови… Лежи на брегот на реката В лтава, најголемата Чешка река, која градот го дели на четири дела ( Стар Град, Нов Град, Храдчани и Мала Страна). Градот е единствен комплекс на културни споменици, галерија на сите уметнички стилови во архитектурата … Основан е во 9от век со доаѓањето на Словените во тој регион. Многу уметници го опишале овој магичен град во своите дела – Bedžih Smetana, Antonjin Dvoržak, Franc Kafka… а по неговите улици шетале и Mocart, Ajnštajn i Nikola Tesla. Во 1992 год. центарот на Прага е прогласен за светско културно наследство и е под заштита на УНЕСКО

Термин 11 Октомври

1 ден 11.10.2023 СКОПЈЕ – ПРАГА:

Состанок на групата на паркингот спроти спортската сала Борис Трајковски, во 10:00ч. Поаѓање на автобусот  10:30ч. Се патува преку Србија. Ноќно возење со попатни паузи

 

 2 ден  12.10.2023ПРАГА:

Пристигнување во Прага во предпладневните часови. Факултативно панорамско разгледување на градотсо водич: Горниот град- Храдчани, Катедралата Св. Вито, Златната улица, Карловиот мост, плоштадот на Малтешките витези, споменикот на Kaрло IV, Кралскиот пат, Париската улица, Староместанскиот плоштад, Астрономскиот часовник-Орлој, градска куќа, Тинската црква, споменикот на Јан Хус, куќата на Франц Кафка,Прашната кула, Универзитетот на Кaрло четврти, Вацлавскиот плоштад. Националниот музеј.Сместување во хотел. Слободно попладне за индивидуални прошетки.   Ноќевање.

 

3 ден 13.10.2023ПРАГА – КАРЛОВИ ВАРИ:

Појадок. Препорачуваме полудневен  излет до бањскиот центар Карлови Вари. Посета на деветнаесет извори и прекрасните неоренесансни колонади. Можност да ги погледнете надалеку познатите производи од  порцелан, стаклото Мозер, ликерот Бехеровка како и музејот на Бехеровка .  Враќање во Прага во доцните попладневни часови . Предлагаме  крстарење со брод по реката В’лтава.  Слободно време.  Предлагаме  посета  на  Пивница во средновековен амбиент, со несекојдневна шоу програма, пиво, коленица и традиционална Чешка чорба… ќе Ве воодушеват мајсториите на средновековните витези, голтачите на пламен , стомачните танчерки… Ноќевање 

 

4 ден 14.10.2023: ПРАГА – ВИЕНА:

Појадок. Одјавување од хотел. Поаѓање за Виена со попатна посета на OUTLET SHOPPING CENTER FREEPORT . Слободно време за шопинг. По пристигнувањето во Виена, панорамско разгледување на градот со автобус: Рингот, Oперата, Парламентот, Музејската четврт, Универзитетот, зимскиот дворец Хофбург, катедралата Св. Стефан…. Слободно време во Виена.Во вечерните часови  патувањето продолжува кон Македонија. Ноќно возење со попатни паузи.

 

5 ден 15.10.2023 : СКОПЈЕ:

Пристигнување во Скопје во  пладневните часови.

 

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ ЗА УПЛАТИ ДО 25.08.2023: 159 евра / 9.860 денари

ЦЕНА НА АРАНЖМАНОТ:  179 евра / 11.100 денари

 

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ ВКЛУЧУВА

 • Превоз со високотуристички автобус на релација Скопје – Прага  – Скопје
 • 2 ноќевања во хотел 3* НП во Прага
 • Посета и разглед  на Виена
 • Организација и водство на програмата
 • Попатна посета на OUTLET SHOPPING CENTER  FREEPORT

 

ЦЕНАТА НА АРАНЖМАНОТ НЕ  ВКЛУЧУВА

 • Задолжително патничко здравствено осигурување 175 мкд
 • Разглед на Прага со локален водич  (15€)
 • Факултативен излет Карлови Вари (40€)
 • Крстарење со брод по В лтава  (20€)
 • Посета на средновековна пивница со вечера и забавна програма  (40€)
 • Туристичка такса 2 евра по лице на ден
 • Влезници за музеи и локалитети
 • Доплата за еднокреветна соба 3.100 ден

 

 • НАПОМЕНИ
 • За реализација на ова патување, потребен е минимум од 45 патници.
 • Редоследот на седење е според редослед и датум на уплата
 • Доплата за седиште по избор 10€ по лице ( резервација исклучиво при уплата)
 • Плаќањето се врши исклучиво во денарска противвредност по курс 1 евро = 62 денари
 • За резервација на аранжманот потребна е аконтација од 30%, целосна уплата најдоцна 10 дена пред поаѓање
 • Останатите услови на патување важат според годишниот програм на САНСЕТ ТРАВЕЛ
 • Агенцијата го задржува правото за отказ на аранжманот најмногу 5 дена пред поаѓање.
 • Патникот има обврска да се јави 24ч. пред патувањето за да потврди термин и место на поаѓање
View more
адреса
Address: Exact location information is provided after a booking is confirmed.
County: Прага
State: Чешка
Country: Czech Republic
детали
Property Status: на барање
Property ID: 37936
правила и услови
Smoking Allowed
Pets Allowed
Party Allowed
Children Allowed

Availability

септември 2023
П В С Ч П С Н
 1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
 
октомври 2023
П В С Ч П С Н
 1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
 
past
today
booked
×

Book Now

Guests
Adults
Ages 13 or above
0
Children
Ages 2 to 12
0
Infants
Under 2 years
0
Close

Add to Favorites
Contact Owner
Share

11-%d1%82%d0%b8-%d0%be%d0%ba%d1%82%d0%be%d0%bc%d0%b2%d1%80%d0%b8-%d0%b2%d0%be-%d0%bf%d1%80%d0%b0%d0%b3%d0%b0-%d0%b2%d1%82%d0%be%d1%80-%d1%82%d0%b5%d1%80%d0%bc%d0%b8%d0%bd

Contact Owner
language
x